Kuidas küsida soovituskirja mall: Praktilised Nõuanded

Soovituskirjad on oluline osa karjääri edendamisel. Need annavad tööandjale või haridusasutusele väärtuslikku teavet taotleja oskuste, pädevuste ja isikuomaduste kohta ning aitavad luua usaldust. Soovituskiri võib mängida määravat rolli, kui taotlejal on sarnane taust või kogemused mitme teise kandidaadiga.

Koosta oma resümee 15 minutiga

Meie osavalt disainitud kaaskirja mallide tasuta kollektsioon aitab sul massist välja paista ja olla oma unistuste töökohale sammukese lähemal.

Koosta oma resümee
Table of contents
Sisukord

Koosta oma resümee 15 minutiga

Meie osavalt disainitud kaaskirja mallide tasuta kollektsioon aitab sul massist välja paista ja olla oma unistuste töökohale sammukese lähemal.

Koosta oma resümee

Tänapäeva konkurentsitihedas tööturul on soovituskiri oluline eristav tegur, mis võib tuua esile taotleja tugevused ja võimalused. Tööandjad hindavad seda, et kandidaadid on varustatud kvaliteetsete soovituskirjadega, mis kinnitavad nende väärtust ja panust organisatsiooni.

Lisaks tööotsimisele võivad soovituskirjad olla kasulikud ka edasistes haridusalastes jõupingutustes, näiteks kõrgkooli või kraadiõppe programmi kandideerimisel. Hea soovituskiri võib anda potentsiaalsetele ülikoolidele või programmi juhendajatele selge ülevaate taotleja akadeemilistest võimetetest ja isiksusest ning suurendada seeläbi nende vastuvõtu võimalusi.

Käesolev artikkel pakub praktilisi juhiseid selle kohta, kuidas küsida soovituskirju, millal seda teha ning milliseid aspekte kaaluda, et saada kvaliteetseid ja veenvaid soovitusi. Järgnevad peatükid käsitlevad üksikasjalikumalt soovituskirjade taotlemise protsessi ja olulisi punkte, mida meeles pidada.

kuidas kusida soovituskirja mall

Soovituskirja näidis

Siin on näidissoovituskiri:

Kallis [saaja nimi],

Ma kirjutan selle kirja, et soovitada [sinu nimi] soovituskirjaks. [Sinu nimi] töötas minu alluvuses [ettevõtte nimi] aastatel [tööaeg]. Tema panus meie meeskonnale oli silmapaistev ja tema tööeetika ning pühendumus olid alati eeskujulikud.

[Suurimad saavutused ja eripärad, mida soovite rõhutada, nt projektide edukas läbiviimine, meeskonnatöö oskus jne.]

Olen kindel, et [sinu nimi] toob oma tugeva oskuste komplekti ja professionaalsuse igasse meeskonda, kus ta töötab. Ta on mitmekülgne, vastutustundlik ja suudab kiiresti kohaneda erinevate olukordadega.

Kokkuvõttes soovitan [sinu nimi] tugevalt ja usun kindlalt, et ta on väärtuslik lisand igale organisatsioonile. Kui teil on küsimusi, ärge kartke minuga ühendust võtta.

Parimate soovidega,

[Teie nimi] [Teie ametinimetus või suhe soovitatava isikuga] [Kontaktandmed]


See on lihtne näidissoovituskiri, mida saab kohandada vastavalt konkreetsele olukorrale ja soovitava isiku omadustele.

Olulised Ettevalmistused Soovituskirja Küsimiseks


Olulised ettevalmistused soovituskirja küsimiseks hõlmavad mitmeid olulisi samme, mis aitavad tagada tõhusa ja professionaalse taotluse. Siin on mõned olulised ettevalmistused:

 1. Määratlege eesmärk: Enne soovituskirja küsimist mõelge hoolikalt, miks see on teile oluline ja kuidas kavatsete seda kasutada. Kas soovite seda kasutada töökoha taotlemisel, haridusprogrammi kandideerimisel või muul eesmärgil?
 2. Valige õige inimene: Valige inimene, kes tunneb teid hästi ja suudab teie tööd ja saavutusi objektiivselt hinnata. See võib olla endine tööandja, juhendaja või kolleeg.
 3. Kontakteeruge ette: Enne ametliku soovituskirja küsimist olge viisakas ja kontakteeruge isikuga, kellelt soovite kirja saada. Küsige, kas nad on valmis teid soovitama, ning jagage nendega oma eesmärke ja ootusi.
 4. Andke piisavalt aega: Andke soovituskirja palumiseks piisavalt aega. Ärge jätke seda viimasele minutile, vaid andke inimesele aega kirja koostamiseks ja vormistamiseks.
 5. Valmistuge ettekirjutusega: Olge valmis andma soovituskirja kirjutamiseks vajalikku teavet, nagu teie tööülesanded, saavutused ja isiklikud omadused, mida soovite rõhutada.
 6. Olge viisakas ja tänulik: Olge viisakas ja tänulik, kui palute soovituskirja. Näidake oma siirast tänulikkust ja avaldage oma austust inimesele, kes teie jaoks aega võtab.

Need ettevalmistused aitavad tagada sujuva ja positiivse kogemuse nii teile kui ka soovituskirja kirjutajale.

Õige Hetke Valimine Soovituskirja Küsimiseks


kuidas kusida soovituskirja mall


Õige hetke valimine soovituskirja küsimiseks on oluline samm, mis võib mõjutada kirja kvaliteeti ja vastuvõtmise tõenäosust. Siin on mõned praktilised nõuanded selleks:

 1. Valige sobiv aeg: Valige aeg, kui suhe soovituskirja kirjutajaga on hea ja nad on teie tööga rahul. See võib olla pärast edukat projekti lõpetamist või positiivset tagasisidet teie töö kohta.
 2. Ärge oodake viimast hetke: Ärge oodake viimast hetke, et paluda soovituskirja, eriti kui teil on konkreetne tähtaeg. Andke inimesele piisavalt aega kirja koostamiseks ja ärge asetage neid keerulisse olukorda.
 3. Vältige kiirustamist: Ärge kiirustage soovituskirja küsimisega enne olulise sammu või sündmuse toimumist. Andke endale aega ja veenduge, et valitud hetk oleks sobiv ja hästi läbimõeldud.
 4. Kasutage võimalusi: Kasutage võimalusi, kui suhe soovituskirja kirjutajaga on hetkel eriti tugev või kui neil on positiivne arvamus teie töö kohta. See võib olla hea aeg paluda kirja, kuna neil on värskeid ja positiivseid mälestusi teie panusest.
 5. Arvestage teise osapoole ajakavaga: Olge teadlik teise osapoole ajakavast ja kohustustest ning valige hetk, mis sobib nii teile kui ka neile. Küsige, millal oleks neile sobivaim aeg soovituskirja koostamiseks.

Õige hetke valimine soovituskirja küsimiseks võib tagada, et saate kvaliteetse ja toetava kirja ning samal ajal hoiab see suhteid positiivsetena.

Soovituskirja Küsimise Etikett ja Käitumisreeglid


kuidas kusida soovituskirja mall


Soovituskirja küsimine nõuab teatud etiketi ja käitumisreeglite järgimist, et tagada sujuv ja viisakas suhtlusprotsess. Siin on mõned olulised punktid, mida tuleks järgida:

 1. Austa teise isiku aega: Ärge eeldage, et inimene kirjutab teile soovituskirja ainult seetõttu, et te seda palute. Austage nende aega ja väärtustage nende panust.
 2. Olge viisakas ja lugupidav: Paluge soovituskirja viisakalt ja lugupidavalt. Kasutage sõnu nagu "palun" ja "aitäh" ning väljendage oma tänulikkust ja austust nende aja ja abi eest.
 3. Selgitage oma taotlust: Selgitage selgelt ja detailselt, miks te soovite nende soovituskirja ning kuidas see aitab teie edaspidist karjääri või haridusplaane. Olge avatud ja aus oma taotluse selgitamisel.
 4. Pakkuge vajalikku teavet: Andke inimesele piisavalt teavet selle kohta, millist tüüpi soovituskiri teile kasulik oleks ja milliseid olulisi punkte võiksite selles rõhutada. Jagage ka oma CV-d või muud olulist teavet, mis aitab neil kirja koostada.
 5. Andke piisavalt aega: Andke inimesele piisavalt aega soovituskirja kirjutamiseks. Ärge oodake viimasel hetkel ja ärge pange neid keerulisse olukorda.
 6. Tänage nende panuse eest: Olge tänulik ja avaldage oma tänu soovituskirja kirjutamise eest. See võib hõlmata isiklikku tänuavaldust, tänukirja või väikest kingitust, et näidata oma hindamist nende abi eest.

Nende etiketi- ja käitumisreeglite järgimine aitab tagada positiivse ja lugupidava suhtluse soovituskirja küsimisel ning tõenäoliselt suurendab teie võimalusi saada kvaliteetne ja toetav soovituskiri.

Soovituskirja Palumise Mall: Struktuur ja Ülesehitus


kuidas kusida soovituskirja mall


Soovituskirja palumise mall peaks olema selge, viisakas ja professionaalne. Siin on mõned olulised punktid selle struktuuri ja ülesehituse kohta:

 1. Tutvustus ja põhjus: Alustage malli tutvustusega, milles selgitate lühidalt oma eesmärki ja põhjust, miks soovite soovituskirja. Näiteks võite mainida, et kandideerite uuele ametikohale või õppeprogrammile.
 2. Isiklik side: Jätkake isikliku sidemega, meenutades, kuidas teie ja soovituskirja saaja on omavahel seotud. See võib hõlmata teie varasemat koostööd, projekte või saavutusi.
 3. Põhiteave: Lisage oma kontaktandmed, et soovituskirja saaja saaks teiega hõlpsasti ühendust võtta, kui neil on täiendavaid küsimusi või kui neil on vaja lisateavet.
 4. Palve: Esitage selge ja viisakas palve soovituskirja koostamiseks. Paluge kindlal kuupäeval valmisolekut ja mainige, et hindate nende panust oma karjääri või hariduse edendamisel.
 5. Tänusõnad: Ärge unustage tänada soovituskirja saajat nende aja ja toetuse eest ning väljendada oma tänulikkust ette.
 6. Viisakusvormel: Lõpetage mall viisakusvormeliga, näiteks "Lugupidamisega" või "Tervitades", ja lisage oma allkiri.

Oluline on, et soovituskirja palumise mall oleks selge, lugupidav ja täpne ning väljendaks teie siirast soovi saada professionaalset ja toetavat soovitust.

Tähtsad Punktid Soovituskirjas: Mida Paluda?


kuidas kusida soovituskirja mall


Soovituskirja küsides on oluline mõelda sellele, milliseid punkte soovite selles kajastatud näha. Siin on mõned tähtsad punktid, mida võiksite soovituskirjas paluda:

 1. Professionaalsed oskused ja omadused: Paluge soovituskirja saajal rõhutada teie professionaalseid oskusi, tugevusi ja omadusi, mis on seotud ametikoha või õppeprogrammiga, millele kandideerite.
 2. Töö- või õppeperiood: Paluge soovituskirja saajal kirjeldada teie töö- või õppeperioodi jooksul tehtud panust, saavutusi ja edusamme. See võib hõlmata konkreetseid projekte, koolitusi või olulisi kogemusi.
 3. Iseloomuomadused ja tööeetika: Küsige, et soovituskirja saaja kirjeldaks teie iseloomuomadusi, tööeetikat ja suhtumist töösse või õppimisse. See annab tööandjale või koolile aimu teie isiksusest ja sobivusest nende organisatsiooniga.
 4. Juhtimisoskused ja meeskonnatöö: Kui olete olnud juhtivatel või meeskonnatööga seotud positsioonidel, paluge soovituskirja saajal rõhutada teie juhtimis- ja meeskonnatöö oskusi ning võimet tõhusalt suhelda ja koostööd teha.
 5. Spetsiifilised kogemused või saavutused: Kui teil on spetsiifilisi kogemusi või saavutusi, mis on olulised teie taotletava ametikoha või õppeprogrammi jaoks, siis paluge soovituskirja saajal neid esile tõsta.

Kokkuvõttes on oluline määratleda, milliseid aspekte soovite soovituskirjas esile tuua, ja seda selgelt ja viisakalt väljendada oma palves.

Kuidas Esitada Soovituskirja Taotlus Veenvamalt


kuidas kusida soovituskirja mall


Soovituskirja taotluse esitamine nõuab tähelepanu detailidele ja veenvusele. Siin on mõned olulised punktid, mida kaaluda:

 1. Isikupärastamine: Kohandage iga soovituskirja taotlus vastavalt saaja isikule ja suhtele. Isikupärastamine näitab teie austust ja tähelepanu detailidele.
 2. Selgus ja Korrakindlus: Olge oma taotluses selge ja korrakindel. Kasutage lihtsat ja arusaadavat keelt ning veenduge, et teie palve oleks hästi struktureeritud.
 3. Mõistlik Ajastus: Valige soovituskirja taotlemiseks sobiv hetk, võttes arvesse saaja ajakava ja kohustusi. Ärge oodake viimase hetkeni ning andke neile piisavalt aega vastamiseks.
 4. Põhjenduste Esitamine: Selgitage selgelt, miks soovite just sellelt isikult soovituskirja ning miks te arvate, et nad on selleks õige valik. Tooge välja oma varasemad kogemused ja saavutused, mis teie arvates õigustavad soovituskirja palumist.
 5. Tänulikkuse ja Austuse Väljendamine: Ärge unustage väljendada oma siirast tänu ja austust soovituskirja saaja vastu. Näidake üles tänulikkust nende aja ja vaeva eest ning rõhutage, kui oluline see teile on.
 6. Järelkontroll: Pärast soovituskirja taotlemist jälgige, et tagada selle õigeaegne esitamine. Kui saate kinnituse, et taotlus on vastu võetud, tänage neid viisakalt nende toetuse eest.

Tähelepanu nende punktidele aitab teil esitada oma soovituskirja taotluse veenvalt ja professionaalselt, suurendades seeläbi tõenäosust saada positiivne vastus.

Tänusõnade ja Järeltegevuste Olulisus


kuidas kusida soovituskirja mall


Pärast soovituskirja saamist on oluline väljendada oma siirast tänu ja järgida mõningaid järeltegevusi:

 1. Tänu Avaldamine: Ärge unustage saajat tänada soovituskirja eest. Saatke neile viisakas ja tänulik sõnum, milles väljendate oma siirast tänu nende toetuse eest.
 2. Tagasiside Küsimine: Kui võimalik, paluge tagasisidet saadud soovituskirja kohta. See võib aidata teil mõista teie tugevusi ja valdkondi, milles saate veelgi paremaks muutuda.
 3. Järelkontroll: Jälgige, et soovituskiri jõuaks õigeks ajaks vajalikele adressaatidele. Vajadusel küsige saajalt kinnitust selle saatmise kohta.
 4. Järgmiste Sammude Kaalumine: Mõelge järgmistele sammudele oma karjääris ja kuidas saate kasutada saadud soovituskirja oma eesmärkide saavutamiseks.
 5. Professionaalne Suhtlemine: Jälgige, et kogu suhtlus soovituskirja saajaga oleks professionaalne ja viisakas. Hoidke avatud suhtlust ning ärge kartke küsida täiendavat abi või nõu.

Tänuavalduste ja järeltegevuste tähtsus näitab teie austust ja tänuväärtust saadud toetusele ning võib tulevikus aidata teil luua ja säilitada olulisi professionaalseid suhteid.

Soovituskirja Küsimisel Vältida Tuleks


kuidas kusida soovituskirja mall


Kuigi on oluline teada, mida teha soovituskirja küsimisel, on sama oluline teada ka seda, mida vältida. Siin on mõned levinumad vead, mida tuleks soovituskirja küsimisel vältida:

 1. Liiga Palju Survet Avaldada: Vältige liigset survet panemast soovituskirja kirjutajale. Ärge sundige neid midagi ütlema või kirjutama, vaid andke neile vabadus väljendada oma arvamust vabalt.
 2. Viimase Hetke Küsimine: Ärge jätke soovituskirja küsimist viimasele minutile. Andke kirjutajale piisavalt aega ja teavitage neid oma kavatsustest eelnevalt.
 3. Ebaviisakas Tonn: Hoiduge ebaviisakast või liialt pealetükkivast toonist, kui palute soovituskirja. Olge viisakas, austav ja mõistev.
 4. Üksikasjalike Juhistega Üle Koormamine: Ärge koormake kirjutajat liigsete või üksikasjalike juhistega. Andke neile piisavalt paindlikkust ja vabadust kirjutada soovituskiri vastavalt oma arvamusele ja kogemustele.
 5. Liigne Arv Kirjutajaid: Vältige liiga paljude inimeste kaasamist soovituskirja protsessi. Valige hoolikalt välja need, kellelt soovite soovituskirja küsida, ja keskenduge kvaliteedile, mitte kvantiteedile.
 6. Puudulik Ettevalmistus: Ärge jätke ettevalmistust soovituskirja küsimiseks tähelepanuta. Veenduge, et olete mõelnud läbi oma kavatsused ja põhjendused ning esitanud need selgelt ja veenvalt.

Hoolikalt jälgides neid soovitusi ja vältides levinud vigu saab soovituskirja küsimise protsess sujuvamaks ja tulemuslikumaks.

Soovituskirja Küsimisel Vältida Tuleks.


kuidas kusida soovituskirja mall


Soovituskirja küsimine võib olla oluline samm sinu karjääri või haridustee edendamisel. Siiski, selleks et protsess sujuks ladusalt ja edukalt, on oluline teadlikult vältida teatud vigu ja olukordi. Siin on mõned olulised punktid, mida tasuks meeles pidada, et vältida soovituskirja küsimisel võimalikke probleeme ja ebamugavusi:

 1. Viisakus ja Taktitunne: Olles teadlik, et soovituskirja küsimine võib olla paluja jaoks oluline hetk, ole viisakas ja taktitundeline. Ära eelda, et soovituskirja saamine on automaatne või et inimene on kohustatud seda andma.
 2. Õige Ajastus: Vali õige aeg soovituskirja küsimiseks. Ära küsi soovituskirja viimasel minutil või ootamatult. Anna soovituskirja andjale piisavalt aega ja võimalusi selle kirjutamiseks.
 3. Isiklik Kohtumine: Kui võimalik, küsi soovituskirja isiklikult, mitte e-kirja või sõnumi teel. Isiklik kohtumine võimaldab sul selgitada oma taotlust ning väljendada oma tänulikkust.
 4. Selged Ootused: Anna soovituskirja andjale selged juhised või ootused selle kohta, mida soovid, et kirjas mainitaks. Näiteks võid mainida konkreetseid saavutusi või oskusi, mida soovid rõhutada.
 5. Lojaalsus: Ära küsi soovituskirja inimeselt, kellele sa ei tunne piisavalt lähedalt või kellega suhe pole piisavalt tugev. Soovituskirja andja peaks olema keegi, kes tunneb sind hästi ning on valmis sind positiivselt ja objektiivselt kirjeldama.
 6. Tänutähtsus: Ära unusta väljendada oma tänulikkust soovituskirja andja suunas. Olgu see siis isiklik tänuavaldus, kirjutatud kaart või tänukiri - näita, et hindad nende aega ja panust.

Need punktid aitavad tagada sujuva ja positiivse kogemuse nii soovituskirja palujale kui ka andjale. Pidage meeles, et hea suhtlus ja vastastikune austus on võtmetähtsusega, et luua tugevad ja toetavad suhted soovituskirja andjatega.

Kuidas Tänada Soovituskirja Andjat


kuidas kusida soovituskirja mall


Soovituskirja saamine on suurepärane võimalus oma karjääri edendamiseks ning tänada tuleb alati neid, kes on teile selles osas abi pakkunud. Tänuavalduse väljendamine soovituskirja andjale on oluline mitmel põhjusel. See mitte ainult ei näita teie siirast tänu ja lugupidamist, vaid võib ka luua positiivse suhte, mis võib olla kasulik tulevikus.

Olulisus: Soovituskirja andjatele tänamine on hea viis näidata oma tunnustust ja lugupidamist nende panuse eest teie karjääri arengusse. See võib luua positiivse ja vastastikuse suhte, mis võib tulevikus olla kasulik nii teile kui ka soovituskirja andjale.

Viisid, kuidas tänada:

 • Isiklik kiri või e-kiri: Saatke tänukiri, milles väljendate siirast tänu soovituskirja eest. Olge viisakas ja konkreetne, kirjeldades, kuidas soovituskiri teile kasulik oli.
 • Tänukaart: Füüsiline tänukaart võib olla kaunis žest, eriti kui soovituskirja andja on teie jaoks oluline isik.
 • Isiklik kohtumine: Kui võimalik, kohtuge soovituskirja andjaga näost näkku, et avaldada talle oma tänulikkust.

Olulised punktid:

 • Olge viisakas ja lugupidav.
 • Näidake siirast tänu ja rõhutage, kui palju soovituskiri teile tähendab.
 • Olge konkreetne ja mainige, kuidas soovituskiri teie jaoks kasulik oli.
 • Võimaluse korral väljendage valmidust aidata ka tulevikus.

Tänukirja andmine soovituskirja saamise eest on viis näidata oma austust ja tunnustust ning hoida positiivset suhet soovituskirja andjaga ka tulevikus.

Looge oma CV parimate mallide abil


Korduma Kippuvad Küsimused Soovituskirja Küsimisel

Soovituskirjade küsimine võib olla keeruline protsess, mis tekitab mitmeid küsimusi. Siin on mõned sagedasemad küsimused, mida inimesed sageli soovituskirja küsimisel esitavad:

Kas peaksite alati soovituskirja küsima?

Soovituskirja küsimine on mõistlik siis, kui te arvate, et teil võib olla vaja tugevdada oma taotlust või kui soovite lisada oma avaldusele usaldusväärse allika soovituse.

Kes peaks soovituskirja kirjutama?

Ideaaljuhul peaks soovituskirja kirjutama isik, kes tunneb teie tööd hästi ja suudab anda konkreetseid näiteid teie oskustest ja saavutustest.

Kuidas paluda soovituskirja?

Soovituskirja palumisel olge viisakas ja selgitage oma taotlust selgelt. Küsige, kas inimene oleks nõus teile soovituskirja kirjutama ning andke neile piisavalt aega ja teavet, et seda teha.

Kas peaksin andma juhiseid soovituskirja sisu kohta?

Juhised soovituskirja sisu kohta võivad olla kasulikud, eriti kui soovite, et soovituskiri keskenduks teatud oskustele või saavutustele.

Kui palju soovituskirju peaksin küsima?

Sõltuvalt teie olukorrast võib olla kasulik küsida mitu soovituskirja erinevatelt inimestelt. Siiski olge tähelepanelik, et ärge küsige rohkem kui vajalik.

Kas peaksin tänama soovituskirja andjat?

Jah, kindlasti tuleks tänada inimest, kes on teile soovituskirja kirjutanud. Olge viisakas ja tänage neid nende panuse eest teie taotlusse.


Need on mõned levinumad küsimused soovituskirjade küsimisel. Oluline on olla ettevalmistatud ja suhelda avatult nende protsessi osapooltega.

Koosta oma resümee 15 minutiga

Meie osavalt disainitud kaaskirja mallide tasuta kollektsioon aitab sul massist välja paista ja olla oma unistuste töökohale sammukese lähemal.

Koosta oma resümee