Kuidas koostada kaaskiri

Kas oled tööotsingul ja soovid leida unistuste töökohta? On üks oluline oskus, mida kindlasti vajad, oskus koostada tõhus kaaskiri. Kaaskiri on esimene asi, mida tööandja sinust näeb ning võib olla otsustavaks faktoriks, kas sind kutsutakse töövestlusele või mitte. Seetõttu on oluline, et su kaaskiri oleks hästi koostatud ning isikupärane.

Koosta oma resümee 15 minutiga

Meie osavalt disainitud kaaskirja mallide tasuta kollektsioon aitab sul massist välja paista ja olla oma unistuste töökohale sammukese lähemal.

Koosta oma resümee
Table of contents
Sisukord

Koosta oma resümee 15 minutiga

Meie osavalt disainitud kaaskirja mallide tasuta kollektsioon aitab sul massist välja paista ja olla oma unistuste töökohale sammukese lähemal.

Koosta oma resümee

Käesolevas artiklis jagamegi sinuga praktilisi näpunäiteid ja juhiseid, kuidas koostada tõhus kaaskiri ning erinevaid kaaskirja malle erinevatele töökohtadele. Lisaks räägime sellest, kuidas kaaskiri võib mõjutada tööandja otsuseid ning kuidas saad oma kaaskirjaga esile tõsta oma unikaalsust ja kogemusi.

Statistika näitab, et keskmiselt kulutavad tööandjad vaid mõne sekundi iga kandidaadi kaaskirja lugemisele. Seetõttu on oluline, et su kaaskiri oleks tõhus ning haaraks tööandja tähelepanu juba esimesest hetkest. Näidates oma kirjutamisoskust ja tööandjale oma tugevusi, saad oma kaaskirjaga tõeliselt silma paista.

Kasutades meie nõuandeid ja erinevaid kaaskirja malle, saad koostada enda oma lihtsalt ning tõhusalt. Loe edasi ning saa teada, kuidas koostada kaaskiri, mis eristub teiste kandidaatide omast!

kuidas koostada kaaskiri

Tasuta allalaetav kaaskirja mall

[Sinu nimi]
[Aadress]
[Linn, riik, sihtnumber]
[E-posti aadress]

[Saaja nimi]
[Ettevõtte nimi]
[Aadress]
[Linna, riigi sihtnumber]

Lugupeetud [Töölevõttu korraldaja],

Kirjutan, et väljendada oma huvi Tõlkija ametikoha vastu [Ettevõtte nimi] juures. Olen väga osav ja motiveeritud spetsialist, kellel on kirg keelte ja kommunikatsiooni vastu. Räägin nii [emakeelt] kui ka inglise keelt ja valdan ka [lisakeeli], mistõttu olen kindel, et oleksin teie meeskonna jaoks väärtuslik lisandus.

Minu varasem töökogemus tõlkijana [Eelmise ettevõtte nimi] juures on andnud mulle tugeva arusaamise keele tõlkimise keerukustest, sealhulgas kultuurilistest nüanssidest ja tehnilisest terminoloogiast. Võimalus tõlkida erinevaid dokumente, alates õiguslikest lepingutest kuni turundusmaterjalideni, tagades, et algteksti tähendus ja toon kantakse sihtkeeles täpselt edasi.

Tõestanud oma võimet tõhusalt töötada surve all ja tähtaegadest kinni pidada. Olen suutnud nii individuaalselt kui ka meeskonnas töötades alati pakkuda kõrgekvaliteedilist tööd ning ületada ootusi.

Olen põnevil võimalusest tuua oma oskused ja kogemused teie organisatsiooni ning aidata kaasa teie projektide edule. Tänan teid minu avalduse kaalumise eest. Ootan võimalust arutada oma kvalifikatsioone täpsemalt.

Parimate soovidega,
[Sinu nimi]

Olulised elemendid kaaskirjas


Kuigi kaaskiri võib olla lühike, on see oluline osa Sinu tööotsinguprotsessist. Õigesti koostatud kaaskiri võib eristada Sind teistest kandidaatidest ning suurendada Sinu võimalusi saada kutsutud tööintervjuule. Siin on mõned olulised elemendid, mida tasub oma kaaskirjas käsitleda.

Sissejuhatus

Sissejuhatus peaks pakkuma lühikese ülevaate sellest, kes Sa oled ja miks Sa kirjutad. Üks võimalus sissejuhatuseks on mainida, kust Sa kuulsid tööpakkumisest või kuidas Sa tööandjaga kokku puutusid.

Positiivne hoiak

Kasutades positiivset hoiakut, näitad Sa, et oled innukas võimalust saada ning et oled valmis kõvasti tööd tegema. See annab tööandjale aimu, et oled entusiastlik ja motiveeritud.

Eelnev kogemus

Kui Sul on varasem töökogemus, siis on oluline mainida seda oma kaaskirjas. See annab tööandjale aimu, et Sul on vajalikud oskused ja kogemused, et antud tööülesannetega hakkama saada.

Teadmised ja oskused

Kui Sul on asjakohane haridus või teadmised, mis on seotud töökohaga, millele kandideerid, siis tasub ka seda mainida. Samuti tasub mainida asjakohaseid oskusi, mis võivad olla olulised antud tööülesannete täitmiseks.

Lõpetamine

Lõpetamine peaks olema lühike, kuid siiski sisukas. Tänada tööandjat võimaluse eest ja väljendada lootust saada edasiseks koostööks võimalusel intervjuu.

📌 Kaaskiri peaks olema hästi koostatud, rõhutades Sinu sobivust töökohale ning näidates, et oled valmis panustama oma aega ja vaeva, et olla edukas antud rollis.

Näpunäited kaaskirja koostamiseks


Näpunäited kaaskirja koostamiseks 👇

 • Alusta kaaskirja huvitava faktiga või mõtlemapaneva küsimusega, et köita lugeja tähelepanu.
 • Keskendu oma kogemustele ja oskustele, mis on seotud töökoha nõuetega, millele kandideerid.
 • Ole konkreetne ja selge. Kasuta kindlaid näiteid, et tõestada oma kogemusi ja saavutusi.
 • Räägi, kuidas saad panustada ettevõtte eesmärkide saavutamisse. Näita, et oled tutvunud nende väärtuste ja eesmärkidega.
 • Lõpeta kaaskiri tänuga lugeja aja ja tähelepanu eest ning näita oma huvi järgmiste sammude suhtes, nagu kohtumine või intervjuu.
Hea näidis:
Tere,

Kirglik ja edukas turundusjuht, kes on valmis tooma oma oskused [Ettevõtte nimi] turundusmeeskonda. Minu kogemused turundusstrateegiate väljatöötamisel, sotsiaalmeedia kampaaniate juhtimisel ja brändi identiteedi loomisel on teinud minust tõeliselt kogenud turundusprofessionaali.
Kuulun põlvkonda, kes on kasvanud digimaailmas. Seetõttu on minu oskused sotsiaalmeedia turunduses ja veebisisu loomises eriti teravad. Minu loovus ja strateegiline mõtlemine on muudetud mõned [Eelmise ettevõtte nimi] kampaaniad edukaks ja suurendanud kliendirahulolu.
Ma olen väga huvitatud töötama [Ettevõtte nimi] loomingulises keskkonnas ja aitama kaasa nende põnevate projektide edukusele. Tänan teid aja eest, et lugesite minu kaaskirja, ja ootan põnevusega võimalust arutada oma kogemusi ja oskusi isiklikult.

Parimate soovidega,
[Sinu nimi]

Halb näidis:
Tere,

Ma soovin kandideerida teie ettevõttesse, sest mul on vaja tööd ja teie reklaam kõlab hea.
Olen õppinud natuke turundust, nii et ma arvan, et võin teile kasulik olla. Kuid alles algajana, nii et ma pole kindel, kas saan kõigega hakkama.
Tänan teid aja eest, et lugesite minu kaaskirja.

Parimate soovidega,
[Sinu nimi]

kuidas koostada kaaskiri

Kuidas eristuda konkurentidest kaaskirjas?


Kui sa oled tööotsingul, siis on oluline eristuda teistest kandidaatidest, et tõsta oma võimalusi saada kutse intervjuule ja saada sellele ametikohale.

Kaaskirjas eristumiseks võid kasutada mitmeid strateegiaid, nagu näiteks 👇

Isikupärastamine: Lisa kaaskirjale isikupäraseid detaile, mis seostavad sind ettevõtte ja tööga. Näiteks kui ettevõte on seotud keskkonnakaitsega ja sina oled samuti sellest huvitatud, võid mainida mõnda keskkonnateemalist projekt, milles osalesid.

Tulemustele keskendumine: Rõhuta oma saavutusi ja tulemusi varasemast töökogemusest või haridusest. Näita, kuidas sa oled andnud panuse eelnevas töökohas või kuidas su saavutused sobivad antud töö kirjeldusega.

Tugevad oskused: Rõhuta oma oskusi ja kogemusi, mis sobivad antud töö jaoks ning eristavad sind teistest kandidaatidest. Näiteks otsides projektijuhti, too välja oma varasemat projekti juhtimise kogemust ja tulemusi.

Loomingulisus: Ole loominguline ja eristu oma kaaskirjaga teistest. Näiteks võid kasutada huvitavat disaini või visuaalelemente, mis tõmbavad tööandja tähelepanu.

📌 Oluline on leida viis, kuidas eristuda konkurentidest ja näidata, miks just sina oled sobivaim kandidaat antud tööks.

Tavalised vead, mida tuleks vältida kaaskirja koostamisel


Kaaskirja koostamisel on lihtne teha vigu, mis võivad vähendada sinu võimalusi töövestlusele kutsutud saada. Üks levinumaid vigu on liiga pika kaaskirja kirjutamine. Tööandjad saavad iga päev sadu töötaotlusi ja liiga pikk kaaskiri võib tekitada mulje, et sa ei oska oma ideid piisavalt hästi väljendada.

Teine viga on unustada nimetada töökohta, millele kandideerid. See on tavaline viga, mis võib jätta mulje, et sa ei ole huvitatud konkreetsest töökohast ja otsid lihtsalt mis tahes tööd.

Veendu, et sa ei tee kirjavigu ega grammatilisi vigu. Need vead võivad jätta halva mulje sinu oskuste kohta ja tekitada kahtlusi, kas oled pädev tööks, millele kandideerid.

kuidas koostada kaaskiri

Veendu ka, et oled täpselt välja toonud oma kontaktandmed, et tööandjad saaksid sinuga hõlpsasti ühendust võtta.

Lisaks tuleks vältida üldiseid kaaskirju, mis ei ole kohandatud konkreetsele töökohale või ettevõttele. See võib jätta mulje, et sa ei ole piisavalt huvitatud töökohast või ettevõttest ning ei ole valmis panustama oma aega ja energia võimaliku tööandja jaoks sobiva kandidaadina.

Vaata üle, et oled lisatud kirja sobiva koguse informatsiooni. Liiga vähe informatsiooni võib jätta mulje, et sa ei ole piisavalt kvalifitseeritud, et tööd teha. Samas võib liiga palju informatsiooni tunduda tüütav ja raskendada tööandja jaoks olulise info leidmist.

Samuti on oluline, et kaaskiri oleks hästi struktureeritud ja loogiliselt esitatud. Kasuta lõike ja punkte, et kaaskiri oleks lihtne lugeda ja et rõhutada olulisi punkte.

Oluline, et kaaskiri oleks kohandatud vastavalt tööandja ootustele. Erinevad tööandjad otsivad erinevaid oskusi ja omadusi, seega tasub uurida ettevõtet ja nende väärtusi ning kohandada kaaskiri vastavalt sellele. See annab sulle võimaluse näidata, et oled tõesti huvitatud antud ettevõttes töötamisest ja oled valmis end selle nimel pingutama. Lisaks on oluline, et kaaskiri oleks visuaalselt atraktiivne. See tähendab, et see peaks sisaldama piisavalt tühikuid, olema hästi paigutatud ning kasutama sobivaid fonte ja suurusi. Samuti on oluline veenduda, et kaaskirja formaat oleks sobiv, näiteks PDF-failina, et see oleks hõlpsasti avatav ja loetav.

Ära unusta järgida tööandja esitatud juhiseid kirja esitamise kohta. Mõned ettevõtted eelistavad e-kirju, teised aga eelistavad füüsilisi kirju. Esitades kaaskirja online-töölehtede kaudu, veendu, et oled järginud kõiki esitamisjuhiseid.

Kaaskiri on oluline osa tööotsingu protsessis ja võib olla otsustavaks faktoriks, kas sa saad kutsutud tööintervjuule või mitte. Seetõttu on oluline veenduda, et kaaskiri oleks professionaalne, täpne, sisaldaks kõiki vajalikke elemente ning oleks kohandatud vastavalt tööandja ootustele.

⚠️ Koosta kaaskiri hoolikalt ja veendu, et oled vältinud kõiki tavapäraseid vigu. Nii saad sa anda endast parima võimaluse saada kutsutud tööintervjuule. Vaata ka meie kaaskirja malle selleks, et leida unistuse töökoha.

Kaaskiri on tööandja esmamulje loomine


Kaaskiri on tööandja esmamulje loomisel väga oluline. See on esimene dokument, mille tööandja sinu kohta näeb, mistõttu on oluline, et see oleks professionaalne, hästi struktureeritud ja sisaldaks kõiki vajalikke elemente. Kaaskirja abil saad end esitleda ja oma oskusi ning kogemusi rõhutada.

Sellepärast on oluline, et kaaskiri oleks võimalikult täpne, lühike ja lööv. Kui kaaskiri on lohakalt kirjutatud või sisaldab vigu, võib see jätta tööandjale halva mulje. Samuti on oluline rõhutada oma tugevusi ja oskusi, mis sobivad konkreetsele töökohale.

Seetõttu tasub kulutada aega ja vaeva, et koostada kaaskiri, mis tõesti esindaks sind hästi. Kirja abil saad end tutvustada, oma motivatsiooni näidata ja veenda tööandjat, et oled õige kandidaat antud töökohale.

kuidas koostada kaaskiri

Kuidas kohandada kaaskirja vastavalt tööandja ootustele?


Soovides oma kaaskirja vastavalt tööandja ootustele kohandada, just esmalt tuleks uurida tööandja kohta rohkem informatsiooni. Selleks võid külastada nende veebilehte ja sotsiaalmeedia kontosid, et saada aimu nende väärtustest, kultuurist ja eesmärkidest. Samuti just on oluline mõista ametikoha nõudeid ja vastutust.

kuidas koostada kaaskiri

Kohandades oma kaaskirja vastavalt tööandja ootustele, saad just näidata, et oled huvitatud nende organisatsioonis töötamisest ja oled valmis panustama nende eesmärkide saavutamisse. Samuti võib see suurendada sinu võimalusi saada kutse tööintervjuule ja ametikohale.

Mõned näpunäited, kuidas kohandada kaaskirja vastavalt tööandja ootustele👇

 • Kasuta sarnast keelekasutust ja sõnavara, mida tööandja oma veebilehel või ametikuulutuses kasutab.
 • Kindlasti rõhuta oma kogemusi ja oskusi, mis on seotud konkreetse ametikoha nõuetega.
 • Viita tööandja väärtustele ja eesmärkidele ning kuidas sina saaksid neid toetada.
 • Ole huvitatud tööandja tegevusest ja ärisuundadest ning näita seda oma kaaskirjas välja.
💡 Kohandades oma kaaskirja vastavalt tööandja ootustele, saad näidata oma professionaalsust ja huvi nende organisatsiooni vastu, mis võib tõsta sinu võimalusi saada kutsutud tööintervjuule.

Kaaskirja vormistus ja esitamine


Kaaskirja vormistus ja esitamine on sama oluline kui selle sisu. Siin on mõned näpunäited, kuidas oma kaaskirja korrektselt vormistada ja esitada:

 • Kõige parem on kasutada kaaskirja jaoks sobivat formaati, näiteks PDF või Wordi dokumendi formaati. Veendu, et faili nimi sisaldab sinu nime ja positsiooni, millele kandideerid.
 • Lisaks teksti sisule peaks kaaskirjas kirjutada ka täielikku kontaktinfot, nagu sinu nimi, aadress, telefoninumber ja e-posti aadress.
 • Kasuta sobivat fonti ja suurust. Soovitatav on kasutada Arial, Times New Roman või Calibri fonti suuruses 10-12 punkti.
 • Veendu, et kaaskiri ei sisalda õigekirjavigu ega grammatilisi vigu. Kontrolli oma teksti mitu korda enne selle saatmist.
 • Kasuta sobivat tervitust ja lõpetust vastavalt oma publikule ja positsioonile, millele kandideerid.
 • Kui kaaskiri on füüsilisel kujul, kasuta sobivat paberit ja kvaliteetset trükist. Veendu, et kaaskiri on korrektselt volditud ja saadetud sobivas ümbrikus.
 • Enne kaaskirja saatmist veendu, et oled kõik nõutud dokumendid lisatud ja tähtaegadest kinni peetud.
✒️ Kaaskirja vormistus ja esitamine sama oluline kui selle sisu, sest see annab tööandjale esmamulje. Seega tuleks hoolikalt jälgida kõiki vormistusega seotud nõudeid ja tagada, et kaaskiri oleks professionaalne ja korrektne.

Põhipunktid: Suurepärane kaaskirja kirjutamine


Soovid, et sinu CV jõuaks tööandjani ning kutse intervjuule tuleks, on tähtis, et kaaskiri oleks veenev ja esindaks sind parimal võimalikul viisil. Siin on mõned põhipunktid, mida tasub kaaskirja kirjutamisel silmas pidada:

 • Tähelepanu köitmine: Kaaskirjas tasub alustada millegi huvitava ja silmapaistvaga, et kohe alguses lugemishuvi äratada. See võib olla näiteks isiklik seos ettevõttega või lühike lugu, kuidas sinu kogemus ja oskused sobivad antud ametikohale.
 • Esitle end hästi: Tutvusta ennast lühidalt ja esita põhjus, miks sa sobid antud ametikohale. Rõhuta oma kogemusi ja saavutusi ning too välja, kuidas need aitaksid kaasa ettevõtte edule.
 • Kohanda kaaskirja: Igale töökohale, millele kandideerid, tasub koostada eraldi kaaskiri, et näidata oma huvi ja pühendumust. Kasuta selleks konkreetseid näiteid ja viiteid ettevõtte tegevusele, mida sa tead.
 • Selgus ja konkreetne keel: Kaaskiri peaks olema selge ja konkreetne, ilma ülearuste detailideta. Kasuta selget ja konkreetset keelt, mis annab edasi sinu sõnumi ja sobib kokku ettevõtte stiiliga.
 • Korrektne vormistus: Veendu, et kaaskiri oleks korrektselt vormistatud, sealhulgas sobiva fonti ja suurusega ning et sinu kontaktandmed on korrektsed.
 • Lõpetamine: Lõpetuseks tuleb tänada tööandjat võimaluse eest oma kandideerimisavaldus läbi vaadata ning väljendada oma huvi jätkuvaks koostööks. Samuti tasub lisada kontaktandmed, kuhu tööandja saaks vastuse edastada.
💡 Kokkuvõttes on kaaskirja kirjutamine suurepärane võimalus oma kandidatuuri esile tõstmiseks ning tööandja tähelepanu köitmiseks. Ära karda eristuda ja näidata oma kirjutamisoskust, sest just see võib olla see miski, mis sinu CV vaatajatele meelde jääb.

Looge oma CV parimate mallide abil

Korduma kippuvad küsimused

Siin on mõned korduma kippuvad küsimused kaaskirja koostamise kohta:

Kas kaaskirjas peaks mainima palganõuet?

See sõltub tööpakkumisest ja ettevõttest. Tööandja on palganõudeid juba maininud, siis võib sellest kaaskirjas rääkida. Kui aga ei ole kindel, siis võiks palgasoovi mainimise asemel rääkida oma kvalifikatsioonist ja kogemusest.

Kui pikk peaks kaaskiri olema?

Üldiselt peaks kaaskiri olema üks lehekülg pikk. See võimaldab väljendada oma mõtteid selgelt ja lühidalt ning hoida tööandja tähelepanu.

Kuidas eristuda teistest kandidaatidest?

Üks võimalus on rõhutada oma unikaalseid oskusi ja kogemusi, mis vastavad tööandja ootustele. Samuti võib mainida, kuidas saaks oma teadmisi ja oskusi ettevõtte kasuks rakendada.

Kas on vaja kaaskirja allkirjastada?

Jah, kaaskirja tuleks allkirjastada ja kuupäevastada. See annab ametlikkuse tunde ja aitab kaaskirjal professionaalsena mõjuda.

Kuidas kaaskirja esitada?

Kaaskiri tuleks tavaliselt esitada koos CV-ga, kas e-posti või posti teel. Tänapäeval on üha tavalisemaks muutumas kaaskirja esitamine läbi veebirakenduste või tööportaalide.

Kas kaaskirja võib kirjutada käekirjaga?

Tööandja pole eraldi palunud trükitud kaaskirja, siis võib kaaskirja kirjutada ka käsitsi. Siiski tasuks veenduda, et kirjutamine oleks loetav ja selge.

Koosta oma resümee 15 minutiga

Meie osavalt disainitud kaaskirja mallide tasuta kollektsioon aitab sul massist välja paista ja olla oma unistuste töökohale sammukese lähemal.

Koosta oma resümee